Robert Kiss : Lidické ženy a děti II

Autor: Robert Kiss
Praktická magisterská práce
Rok: 2015

Selekce fotografií v tomto souboru se věnuje obci Lidice na Kladensku. Konkrétně se zaměřuje na lidické ženy a "děti", které přežili tragické události roku 1942. Základem série jsou portréty z prostředí oblíbených míst, pietních míst a v některých případech i domovů přeživších, doplněné záběry autentických historických objektů, které se zachovali v lidickém muzeu. Snažil jsem se, aby proces fotografování i výsledná selekce probíhala velice citlivě s ohledem na mnohdy pokročilý věk, fyzický stav, aktuální duševní rozpoložení a především na těžké životní osudy. Lidice nacisté vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo vyfabulované spojení několika lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V současnosti žijí 4 lidické ženy (v době tragédie jim bylo více než 15 let) a 13 lidických dětí. Kromě několika výjimek žijí všichni stále v "nových" Lidicích.