Pavel Kopřiva : Moravské noci

Autor: Pavel Kopřiva
Praktická bakalářská práce
Rok: 2019

Soubor zpracovává vizuální sondu do kultury nočního života v „lepších“ nočních klubech v Moravských městech a vesnicích. V klubech převážně navštěvovaných místní „zlatou mládeží“ vzniká díky kombinaci nízkého věku návštěvníků a všeobecné hry na „svět vyšší společnosti“ řada bizarních a zároveň signifikantních situací, hodných pozornosti fotografa i pozorovatele sociálních poměrů. Nedílnou součástí života v těchto klubech jsou gogo tanečnice, ve skutečnosti většinou studentky nebo čerstvé absolventky středních škol. Teenageři si v klubech při pozorování tanečnic dodávají sebevědomí značným množstvím alkoholu a dotváří bizarní kolorit jakéhosi striptýzového klubu verze light. Jde o naivní dvojitou imitaci, imitaci jejich představy světa dospělých a imitaci jejich představy světa bohatých a úspěšných. Světa, který je jim ve skutečnosti velmi vzdálený, ale v páteční a sobotní noci se zdá na dosah. Je to ale jen naivní hra, která skončí s dospělostí, nebo naopak realistický tréning na dospělost s rozdělením na ovládající a ovládané i v rovině osobních vztahů? Obě varianty jsou patrně možné. Nelze obviňovat teenagery z nezralosti, mají to v „popisu práce“. Jejich chování je často nepříjemnou a naivitou zesílenou reflexí „dospělého světa“. Původní inspirací pro vznik souboru byly dekadentně působící snímky z díla Antonína Kratochvíla, zejména jeho souboru Moskevské noci. Výsledný soubor ale může v některých aspektech spíše odkazovat na pitoresknost některých fotografií Martina Paara.