Marek Matuštík : Náplavy od Sázavy

Autor: Marek Matuštík
Rok: 2019

Před patnácti lety jsme nevěděli o vzájemné existenci. Ze všech koutů republiky, od Karviné po Milevsko, jsme se postupně ocitli v jedné vesnici u Sázavy jako přivandrovalci, jak se česky říká „náplavy“, a spolu s dalšími příchozími téměř zdvojnásobili počet místních obyvatel. Tato vesnice, mající více rekreačních chat než domů starousedlíků, se jmenuje Čtyřkoly – už jen ten název vyvolává otázky… Tak jiní a přitom tak podobní… Všichni máme svou práci, většinou v Praze, svůj dům se zahrádkou, prolézačkami pro děti a grilem, většinou i bazénem. Děti chodí spolu do škol v širokém okolí a všem dospělým v okolí od malička tykají – jsme pro ně strejdové a tety, které potkávají častěji než své příbuzné. Ve volném čase se každý věnuje svým koníčkům a zájmům, ať už samostatně, nebo s ostatními – společných výletů na kolech, lyžích, procházek, grilovaček, oslav, tenisových a volejbalových zápasů už bylo nepočítaně. Přes silné a vyhraněné individuality s nejrůznějšími charaktery nás spojuje podobný životní styl, který jsem se v tomto souboru pokusil zachytit. Rodiny jsem stylizoval v prostředí jim nejbližším, na vlastní zahradě, a to v oblečení a s rekvizitami, které si sami zvolili a které odrážejí jejich záliby a zájmy.