Ing. Adrián Švec : Gun Guys

Autor: Adrián Švec
Vedoucí: Vladimír Birgus
Rok: 2020

Vyrastal som v prostredí, kde zbrane boli bežnou súčasťou života. Môjho a mal som pocit, že aj všetkých, v mikrosvete v ktorom som žil. Týkalo sa to mojej rodiny a priateľov, rodinných známych, doktorov, poľovníkov, policajtov, športových strelcov, zberateľov alebo fanúšikov zbraní. Prítomnosť zbraní bola pre mňa prirodzenou a nikdy som o zbraniach neuvažoval ako o niečom negatívnom, nebezpečnom pre spoločnosť, nechcenom. Keď som ako študent odišiel pracovať do USA v rámci výmenného programu pre študentov, ktorého účelom bolo zarobiť si ľahkou brigádou dostatok peňazí, aby som mohol cestovať a vzdelávať sa, pre mňa ako študenta z krajiny Východnej Európy to bolo hlavne o práci na dve smeny aby som zarobil dostatok na moju prvú pištoľ a fotoaparát. Spomínam si tú veľkú dilemu, ak nezarobím dostatok na obidve veci, ktorú uprednostním. Bol to rok 2003. V neskorších rokoch som pracoval v Českej republike (vo fabrike Česká zbrojovka, jedného z top výrobcov automatických zbraní na svete) ako Junior Sales Manager. V Novembri 2015 som bol skoro zastrelený spoločne s mojou snúbenicou v Paríži na terase reštaurácie La Belle Equipe. Dnes žijem v spoločnosti, kde zbrane sú sociálne neprípustné a sú spojené s nenávisťou širokej verejnosti v Európe. Prostredníctvom tohto vizuálneho projektu observujem svet zbraní a držiteľov zbraní, predajcov, lovcov, členov bezpečnostných zložiek, ako ich oni vypadajú dnes. Chcem ukázať ich tváre nakoľko mnoho ľudí, ktorí zaznávajú zbrane a vyjadrujú sa na tému držiteľov zbraní žiadneho nikdy nevideli. Zároveň sa snažím pochopiť moju vlastnú túžbu po vlastnení zbrane. Prečo som bol ako 20 ročný ochotný pracovať aj 30 hodín nonstop len aby som si zarobil na zbraň. Touto prácou nechcem robiť žiadne vyhlásenia, ani zbrane obhajovať, ani ich zatracovať. Chcem dokumentovať status spoločnosti, ktorá sa zbraňami zaoberá, miesta, kde sa zbrane nachádzajú, ako vyzerajú ich držitelia a kto sú. Tento projekt je na svojom počiatku, mnoho ľudí zobrazených na týchto fotografiách sú z mojej rodiny, priateľov, priateľov mojich priateľov prípadne kolegov. Projekt je rozdelený na dve časti. Prvá časť je môj diár z detstva, puberty obsahujúci spomienky spojené zo zbraňami spoločne s osobnými poznámkami z môjho života. Ideou je predstaviť tieto v malej knižke (poznámkovom bloku) spoločne s fotkami a ručne dopísanými poznámkami. Druhá časť sú portréty držiteľov zbraní, vo väčšine prípadov sa snažim fotografovať v intímnom prostredí ľudí, nakoľko to prostredie je pre mňa možno ešte doležitejší element ako samotne zbrane v rukách mojich hrdinov. Všetky fotografované osobnosti sú legálnymi držiteľmi zbraní. Mám z tohto projektu zároveň obavu, nakoľko nesprávna interpretácia sa bude dotýkať ľudí, za ktorých týmto projektom preberám zodpovednosť. Naviac, je veľmi tenký ľad medzi tým, ako ľudia vyzerajú zo zbraňou a aký sú to ľudia skutočne. Je mojou úlohou ich vyobraziť verne a nie tendenčne. V prostredí USA existuje množstvo krásnych projektov na temu ozbrojenej spoločnosti, ale žiadny podobný o ktorom by som vedel na území Východnej a Strednej Európy.