Lujza Marečková : US

Vedoucí: Josef Moucha
Oponent: Peter Korček
Rok: 2020

Zobrazujem ako vidím Ameriku ja, z cesty za príbuznými, ktorí emigrovali v 40tych rokoch. Séria zahŕňa čriepky ich normálneho života, ich ciest, miest, kde pracujú. Nie je to fotografická séria čiernobieleho dokumentu, akému sa zvyčajne venujem. Na optimisticky zobrazovanú Ameriku som chcela použiť farebný digitálny fotoaparát – v súlade s technickým pokrokom v danej krajine. Ale nie je to len krajina snov, svetlá a optimistická, ako si väčšina ľudí predstavuje. Je tu aj smutnejšia, či možno stačí povedať, len bežná stránka spoločnosti, často krát príliš konzumnej. Pod povrchom úsmevov a fungujúcich pravidiel je aj smútok a problémy. Krajina veľkých možností sa niekedy stane krajinou melancholickou, kde ľudia pociťujú nostalgiu a túžbu po domove, napriek tomu, že sa ako americkí občania narodili. Na Slovensko sa niektorým podarí prísť pozrieť aspoň na chvíľu, keď si odskočia z dovolenkovej plavby po Stredozemnom mori. V pamätiach starších emigrantov stále zostávajú spomienky na príbuzných, čo zostali doma, na miesta, kde sa narodili. Len bohužiaľ títo, ktorí aj udržiavali kultúru a jazyk svojho národa postupne miznú.