Martin Pašta : Colonia / Sídliště

Vedoucí: Tomáš Pospěch
Oponent: Pavel Mára
Rok: 2021

Pro mě je pojem sídliště spojen zejména s dětstvím prožitým na sídlišti Ďáblice v Praze, kde jsem si užíval bezstarostný život s tradičními problémy dospívajících kluků. Spoustu času jsem trávil za „barákem“ v prostoru, kterému jsme říkali „čtverec“ . V té době zde nad zelení drtivě vítězil beton. K našim hrám jsme využívali vše, co se naskytovalo k dispozici. Klepadla na koberce, průchody pod baráky nebo schodiště u školy. Cílem her bylo i pietní místo Kobyliské střelnice, které jsme využívali k našim dobrodružstvím bez ohledu na vážnost, kterou by si zasloužilo díky tragickým událostem, které se zde odehrály za okupace. Po řadě let jsem se jednou odhodlal k procházce sídlištěm, které jsem důvěrně znal z dětství a začal jsem znovu nalézat místa, kde jsem dříve trávil spoustu času a překvapilo mě, jak moc i málo se proměnily. Tento zážitek ve mně vyvolal touhu začít se na toto místo vracet a prožít si ve své mysli zážitky, které jsem tu prožil v dětství a pokusit se i něco z toho zachytit prostřednictvím fotografií. Po různých počátečních pokusech jsem se rozhodl, že do projektu zapojím i svoje děti a přeneseně, skrze ně, se budu vracet na rodné sídliště a prožívat znovu zážitky z dětství. Zvolil jsem princip řízené náhody. Místa jsem vybíral sám s ohledem na prožité vzpomínky, navodil jsem určitou situaci, ale pak už jsem dětem nechal víceméně volnost, abych viděl, jak se k tomu postaví ony, jak místo využijí ke hře. Původně jsem chtěl použít černobílé fotografie odkazující k době, ve které jsem dětství prožil, nicméně později jsem své rozhodnutí přehodnotil a rozhodl se použít současnou barevnou techniku a možnosti s ní spojené. Záměrně jsem použil posunuté barevnosti a jisté fotografické „nedokonalosti“, abych podpořil téma, které spojuje přítomnost se vzpomínkami z dětství.