David Sládek : Car Boot England

Autor: David Sládek
Vedoucí: Roman Vondrouš
Rok: 2023

V Británii je mnoho unikátních tradic ale jednou z určitě nejvíce přehlížených jsou víkendové car boot sales (bleší trhy "přímo z kufru"). Tisíce lidí míří na louky a parkoviště za svými městy a vesnicemi, aby prodávali a nakupovali cokoliv si člověk může představit, nebo jen si užít den na čerstvém vzduchu. Musím se přiznat, že kdykoliv se někdo pokusil mě dostat na car boot sale jen deset let zpátky, hledal jsem jakékoliv důvody nejít. To se změnilo s mou první návštěvou. Ta neuvěřitelně barevná paleta narychlo zbudovaných "stánků" v tisíci kusů použitých oděvů, nářadí, nebo jen domácích doplňků a stejně pestré davy prodávajích a nakupujících mě konvertovaly na nezlomného fanouška a pravidelného návštěvníka. V mých fotografiích se snažím zachytit jedinečnou atmosféru vytvořenou rozličnými typy lidí a přehršlí tvarů, barev a materiálů. Interakce, které se mohly stát, rozhodující momenty nebo momenty rozhodování, nadšení nebo zklamání z nákupu nebo jen děti hrající si volně na trávě namísto před počítačovou hrou nebo televizí - to všechno se děje v čase, kdy většina lidí ve městech stále leží v postelích. Lidi bleších trhů jsou jiní než běžní "uliční" kupující, přicházejí si užít procházku skrz tržiště a nespěchají, aby byli co nejdříve pryč. Někteří chodí dříve a platí si extra, aby byli mezi prvními, kdo najde sběratelský kousek. Mnoho prodejců jsou na trzích také pravidelně - specializují se na vše od hodinek po použité plechovky s barvou. Jedna rodina, kterou jsem fotografoval, prodávala na "car bootech" dvacet let a posílala své výdělky na charitu podporující oběti černobylské jaderné katastrofy. Během těch několika let jsem procestoval jihovýchodní Anglii a navštívil přes tři desítky trhů, mnohé opakovaně. Každý z nich měl unikátní kouzlo a specifickou komunitu. Přijměte mé pozvání na procházku tímto jedinečným kulturním a společenských fenoménem. Užijte si nákup.