Malgorzata Fatalska : ŠKOLNÍ STATUTY

Autor: Malgorzata Fatalska
Vedoucí: Jan Brykczynski
Rok: 2023

Žák je povinen dbát o svůj estetický vzhled: 1. Není dovoleno přílišné odhalování těla, např. halenky s úzkými ramínky, odhalující břicho, velmi výrazné líčení, prvky subkultur mládeže, sportovních klubů a oblečení s četnými barevnými ozdobami (kresby, texty). 2. Poznámky o nevhodném vzhledu nebo držení prvků subkultur mládeže zapíše vyučující, který si této skutečnosti všimne a reaguje v souladu s vnitřním systémem školy pro klasifikaci chování žáků. (Statut školy) Tři roky jsem působil jako učitel fotografie na odborné škole v Krakově. Je to moje první zaměstnání po studiích, takže jsem se po letech vrátila do školy, ale v jiné funkci. Když jsem studoval, byl jsem po celou dobu vzdělávání obklopen zákazy. Nesměli jste si lakovat nehty, barvit vlasy, nosit krátké šortky nebo se příliš barevně oblékat. Nikdy jsem nechápala, proč mají učitelé tak velkou potřebu zasahovat do vzhledu žáků a žákyň. Teď, když jsem se sama stala učitelkou, tomu také nerozumím.