Tomasz Kawecki : Věcem je všechno jedno

Autor: Tomasz Kawecki
Praktická magisterská práce
Rok: 2023

Fascinuje mě vliv média fotografie na vnímání paranormálních jevů, způsob, jakým je využívána k vytváření a dokazování pravdivosti a fakticity těchto událostí. Paradoxem této potřeby fotografické autentizace je, že fotografie sama byla ve svých počátcích, během vynalezení, považována za magickou. Navštívil jsem Kašubsko v Polsku a prozkoumal několik míst, kde se mísí víry, tradice a kultury, historicky existující v této oblasti - od pohanství přes gotickou kulturu, kašubskou démonologii až po křesťanství. Tato místa se stala zdrojem pro vytváření alternativ pro možnost duchovního rozvoje, formování společenství a s tím spojených rituálů. Kamenné kruhy ve Węsiorách, Odrách a Grzybnici jsou dnes prostory, kde lze podle jednoho z protagonistů cyklu, guru Gienka, nasávat kosmickou energii. Aby toho guru dosáhl, vymýšlel rituály, amulety a předměty, které kolem sebe shromažďovali lidé toužící po vnitřní proměně nebo obnově mezi kamennými stavbami, které zde existovaly po staletí. Sféra lidské spirituality zde nachází svůj odbyt v dávání symboliky věcem a jevům. Předměty, které jsou jinak považovány za obyčejné a bezcenné, se zde stávají nositeli lidských myšlenek a magickými objekty, představujícími potřebu nalézt smysl. Kontext a rituální využití předmětů jim dodává vážnost, materialitu a fenomenální hodnotu. Ačkoli ve skutečnosti zůstává samotná podstata věcí stejná.