Jan Mihaliček : Má Afrika

Autor: Jan Mihaliček
Vedoucí: Josef Moucha
Rok: 2024

„Během mé práce s lékaři v Africe jsem se dostal do míst, která po dlouhá staletí sloužila jako poslední stanice pro obchod s otroky na kontinentu. Než byli naloženi na lodě mířící do Ameriky, byli tu muži i ženy po dlouhé týdny drženi v nelidských podmínkách. Utrpení v otrokářských pevnostech násobilo zneužívání i naprostá dehumanizace. Z lidských bytostí se stávala pouhá obchodní komodita, zboží, které muselo být na lodě naloženo co nejefektivněji – a tak i nedostatek jídla byl cílený: vyhublých lidí se vedle sebe vešlo do podpalubí víc. Dnes tato místa působí jako němá připomínka toho, co přinesl černému kontinentu bílý muž. Občas dorazí potomci těch, kteří právě tudy nedobrovolně opustili svou zemi, a plně zde na ně doléhá děsivá vzpomínka na osud předků a zrůdnost dob minulých. Nelidskost tu dolehla i na mne a uvědomil jsem si, že po dlouhé době jsem někomu mohl s jistou hrdostí říct, že pocházím z Čech, ze země, která nemá koloniální minulost, a že s tím, co se tu odehrávalo, nemám ani vzdáleně nic společného.