Radosław Czapla : Druhá stránka

Autor: Radosław Czapla
Vedoucí: Václav Podestát
Rok: 2024

Dnešní doba nepřeje duševnímu zdraví dospělých, natož pak zdraví dětí a mládeže – rychlý životní styl, záplava informací, příliš mnoho podnětů, řidší a povrchnější vztahy mezi lidmi, relativismus a krize hodnot jsou jen některé z věcí, které tlačí děti k útěku z reálného světa. Společenský systém odmítá vše, co nesplňuje normu, a v Polsku je psychiatrie dětí a mládeže ve velmi špatném stavu, na odděleních je obvykle dvakrát více dětí, než je míst. Svým projektem jsem chtěl upozornit na tento problém, ukázat citlivou mládež vyloučenou ze světa, která se snaží znovu získat kontrolu nad svým životem a víru ve smysl. Druhá strana je příběh o vyloučené mládeži, mládeži, která ztratila kontrolu nad svým životem a bojuje o druhou Druhá strana je příběh o vyloučené mládeži, mládeži, která ztratila kontrolu nad svým životem a bojuje o druhou šanci v celodenním terapeutickém centru. Každý den bojují se sebou a svými slabostmi, znovu objevují svět, vztahy s druhými lidmi, sami sebe. Učí se pravidlům, hodnotám, povinnostem, společenským funkcím a rolím, životu. Těžko mluvit o resocializaci, protože mnozí z nich se teprve socializují. Každý den terapie je bojem o jejich život. Druhá strana je také o každodenních volbách, boji o život, protože závislost je smrtelná nemoc a často děti, které Druhá strana je také o každodenních volbách, boji o život, protože závislost je smrtelná nemoc a často děti, které přeruší terapii, ztrácejí svůj život a dostávají se na „druhou stranu“. Jedno vím jistě – většinou jsou to ztracené, extrémně citlivé vyloučené děti, které dnes v terapeutické komunitě musí samy, podporovány terapeuty a komunitou, každý den bojovat o svůj život, aby dokončily terapii a začaly život jako neofyté. Závislost je smrtelná nemoc, a přerušení terapie a návrat ke starým vzorcům často končí smrtí nebo vězením, zatímco lidé po terapii často radikálně mění svůj život a stávají se velmi hodnotnými lidmi. Terapie není jen obtížné chvíle, ale také přátelství a krásné momenty, a lidé v komunitě nikdy nejsou sami, i když mají chuť utéct před problémy, vždy někdo bude o ně bojovat.

Radosław Czapla: Druhá stránka (PDF soubor)