Aleksandra Kossowska : Válka v Sudánu

Autor: Aleksandra Kossowska
Vedoucí: Václav Podestát
Rok: 2024

Ve stínu válek na Ukrajině a v Pásmu Gazy, které probíhají od jara minulého roku, se bez pozornosti světových médií odehrává válka v Súdánu, jejíž obětí jsou především civilisté. Podle odhadů OSN muselo své domovy opustit více než 6 milionů Súdánců. Více než 500 tisíc z nich uprchlo do sousedního Čadu, podobný počet do Egypta, více než 50 tisíc lidí našlo útočiště v Etiopii a 600 tisíc uprchlíků se uchýlilo do táborů v Jižním Súdánu. Přívalové deště zaplavily oblasti uprchlických táborů na okraji hlavního města Džuby, zničily provizorní stany, smyly toalety a proměnily tábory v blátivé nádrže. Tábor Protection of Civilians Camp 3 vznikl před několika lety a poskytuje útočiště uprchlíkům z první vlny konfliktu. Dnes zde fungují kina, obchod kvete a především zde funguje více než 30 základních a středních škol. Tyto školy jsou levnější než školy ve městě, takže často jeden z rodičů rozhodne o bydlení v táboře, aby zajistil dětem přístup ke vzdělání.