Jana Gombiková : Možnosti příběhu

Autor: Jana Gombiková
Rok: 2014

Scenáristi, ktorých som fotografovala, sú moji spolužiaci z VŠMU. Všetci sa živia písaním, väčšinou televíznych seriálov. Ľudia na mojich fotografií trávia väčšinu času sami, za svojim počítačom, alebo v posteli. Sú zatvorení vo svojich hlavách, schovaní vo svojom vnútornom svete, z ktorého krvopotne dolujú príbehy a repliky, ktoré sú im samým absloútne cudzie. Skrývajú sa za pseudonymy, neradi ukazujú svoju tvár. Každý scenár, aj ten seriálový, však dokáže pozornému čitateľovi prezradiť niečo o jeho autorovi. V každej fikcii je trochu pravdy, alebo, ak chceme, autobiografie. Akurát, že väčšinou nevieme, čo z toho je pravda a čo je vymyslené. Rovnako ako v tomto súbore. Zobrazované osoby paradoxne nevidíme. - a môžme sa len domnievať, ku komu patria zátišia a urývky textov. Len na základe pár subtílnych giest alebo záberov z priestorov si môžeme domýšľať, aké sú vlastne príbehy ľudí na fotografiách. Mojim zámerom bolo ukázať scenáristu - ,,umelca'' ako bežného človeka obklopeného obyčajným prostredím. To podstatné - ich príbehy - je ukryté v ich hlavách. Nevidíme im do tvárí, tak, ako sa oni sami radi skrývajú za svoj text. Fragmenty textov, ktoré som vybrala, majú na jednej strane navodiť životný pocit, ktorý má asi každý mladý človek, ktorý je v istom momente svojho života konfrontovaný s realitou. Zároveň ukazujú umelosť a nereálnosť seriálového sveta a vytvárajú kontrast k obyčajnosti fotografíí. Možnosti inštalácie sú variabilné - z fragmentov textov a fotografií si môže každý vyskladať svoj vlastný príbeh. Texty na zadnej strane fotografíí môžu a nemusia patriť človeku, ktorý je na obrázku. Štvorcové rámy sú použiteľné z oboch strán, tak trochu objekty, ktorých tvar asocijuje knihu. Z ,,knižnice'' si môžete vybrať príbeh, aký chcete.