Adam Holubovský : Jakub

Autor: Adam Holubovský
Rok: 2014

Na projektu s finálním názvem Jakub jsem začal pracovat asi v polovině ledna tohoto roku. Jakuba jsem neznal, oslovil jsem ho s dotazem, zda by se mnou nechtěl nafotit sérii fotek o jeho sexualitě. Byl pro. Nezávisle na focení následovalo setkání a postupné seznamování se. Jakub je narozen jako kluk, ale už v průběhu studia na základní škole se začal cítit jinak. Panenky ho v dětství zajímaly více než autíčka, začal jim stříhat jejich dlouhé vlasy, protože jim je záviděl. Nechtěl, aby měly něco, co on nemá. Chtěl, aby byly jako on. Následovalo oblékání do dámského oblečení a v pubertě zjištění, že není nemožné stát se ženou. Nic mu tedy nebránilo začít jako žena přemýšlet. Tuto potřebu a nutnost být jako žena vnímán s ním přestal sdílet člověk, který mu byl od narození nejblíže - jeho rodič. Možná právě to mělo za následek vytvoření si bariéry oddělující jeho život od života ostatních. Jak by ho mohli vnímat cizí lidé, když ani člověk, díky němuž je na světě, není s to přijmout to, co je pro něj nejdůležitější? Momentálně je Jakubovi 20 let a studuje střední školu v Brně. V době, kdy jsme se seznámili už podstoupil změnu jména na Alex s neutrálním příjmením. Oslovovat se však nechá jako Abby, jelikož toto jméno chce do budoucna přijmout za vlastní. Po několikaletých konzultacích se sexuoložkou si konečně vyzvedá svůj první předpis na hormonální terapii. Teší se až JÍ narostou prsa, rozšíří se boky, nabere na váze a bude opouštět své původní tělo čím dál tím více. S hormonální terapií také souvisí prudké změny nálad a chování. Abby to ale nebere jako překážku a jde dál za svým cílem - zbavit se na sobě všeho mužského. Jako žena je přirozeně stydlivá, nepustí si člověka k tělu na první seznámení. Sama sebe jinak nevidí, ale o okolí si myslí opak. Svádí svůj vnitřní boj s životem naruby, se kterým je ale ztotožněna a snaží se ho brát s nadsázkou. Projekt se snaží poodhalit alespoň kousek z jejího uzavřeného vnitřního světa a podat subjektivní výpověď o jejím životě a pocitech v úseku několika měsíců.